Internet

Ukryj się przed Facebookiem i Google: najlepsze prywatne komunikatory internetowe

Użytkownicy Internetu i posiadacze telefonów mają do dyspozycji wiele różnych sposobów komunikacji – jednym z nich są komunikatory internetowe. Pozwalają one na przesyłanie natychmiastowych komunikatów pomiędzy dwoma lub większą liczbą użytkowników, a od poczty elektronicznej odróżnia je to, że widzimy, czy druga osoba jest obecna, dzięki czemu możemy prowadzić z nią bezpośrednią rozmowę. Nie wszystko jednak jest tak pięknie, jak może się wydawać – komunikatory internetowe najczęściej są darmowe, producenci nie przywiązują więc większej wagi do ich bezpieczeństwa i nie szyfrują odpowiednio wiadomości (co oznacza, że treść rozmowy przesyłana jest czystym tekstem), a co za tym idzie – prowadzone za ich pośrednictwem rozmowy mogą być przechwytywane lub podsłuchiwane.

Jeśli szukasz czegoś, co umożliwi ci zachowanie prywatności, zerknij tutaj – poniżej przedstawiamy listę aplikacji, dzięki którym prowadzone za pomocą komunikatora rozmowy pozostaną między tobą a twoim rozmówcą. Ma to szczególne znaczenie, kiedy przesyłasz ważne dane – nie pozwól, by trafiły one w ręce cyberprzestępcy albo wielkich korporacji!

  1. Telegram Messenger

Główną funkcją Telegramu jest wysyłanie i odbiór wiadomości tekstowych, ale za jego pośrednictwem prześlemy także zdjęcia i pliki oraz nagrane pliki dźwiękowe. Wiadomości są szyfrowane, a nasza identyfikacja następuje za pomocą numeru telefonu – dzięki temu widzimy od razu, którzy spośród naszych znajomych z książki telefonicznej korzystają już z tej aplikacji. Jego dodatkową zaletą jest to, że pozwala na ustalenie czasu, po którym przesyłane wiadomości ulegną samoistnemu usunięciu. Warto także dodać, że żadne z szyfrowanych rozmów nie są przechowywane na serwerach Telegramu.

  1. Signal Private Messenger

Ta aplikacja – poza podwyższonym poziomem bezpieczeństwa konwersacji – wyróżnia się dodatkową zaletą: możliwością przesyłania zaszyfrowanej wiadomości na numer telefonu, który nie należy do usługi. Żadne z zaszyfrowanych rozmów nie pozostają na serwerze Signala. Podobnie jak w przypadku Telegramu, jesteśmy identyfikowani za pomocą numeru telefonu.

  1. Wickr

Szyfrowanie rozmów plus funkcja niszczarki, która usuwa wiadomości po upływie określonego czasu zapewniają swobodną, bezpieczną rozmowę. Aplikacja umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć i załączników.

  1. ChatSecure

Dla twórców tej aplikacji absolutnym priorytetem było bezpieczeństwo – dlatego w tym przypadku nie musimy udostępniać żadnych danych osobowych, a jeżeli chcemy, możemy korzystać z niej na własnym serwerze – wtedy staje się dla nas jedynie aplikacją kliencką.

To tylko cztery komunikatory, które umożliwią ci swobodną rozmowę ze znajomymi i rodziną – ale w żadnym wypadku nie jedyne. W tej chwili obserwujemy prawdziwy wysyp tego typu aplikacji, jest więc w czym przebierać! Jeśli wszystko to dźwięczy jako fantyska z książek i trochę cię straszy, to kliknij tutaj aby znaleźć sobie sekundę spokoju. Gry hazardowe online są dobrym sposobem na relaks. Jednak jeśli obawiasz się, że Wielki Brat, albo raczej któraś z wielkich korporacji, cię obserwuje, rozejrzyj się za aplikacją, która szyfruje rozmowy – i wybierz np. jedną z opisanych wyżej.